Dlaczego warto pić czystek przez cały rok – działanie i właściwości zdrowotne.

Czystek, znany również jako róża skalna występuje w postaci krzewów i półkrzewów, które osiągają nawet 100 cm wysokości. Ze względu na piękne duże kwiaty w barwach od bieli do rozmaitych odcieni różu i purpury jest często uprawiany jako roślina ozdobna. Jednak funkcja dekoracyjna to nie jest najważniejsza cecha czystka. Przede wszystkim ma on wszechstronne zastosowanie zdrowotne.

Pierwsze wzmianki o czystku pochodzą z IV. w.p.n.e. Na Bliskim Wschodzie wysuszone liście i gałązki krzewu pito jako napar, aby poprawić samopoczucie i zwiększyć siłę. Czystek stosowano też w postaci olejku eterycznego, który pomagał w leczeniu ran i podnoszeniu odporności. Jest on jednym z 12 olejków biblijnych, o których wspomina Pismo Święte.
W ubiegłym stuleciu rozwój technologii pozwolił na przeprowadzenie badań, które naukowo udowadniają lecznicze właściwości krzewu. Obecnie czystek, głównie jako napar czy herbata, jest szeroko stosowany w medycynie naturalnej.

Jakie są korzyści?

Swoją popularność czystek zawdzięcza wysokiej zawartości polifenoli, czyli silnych przeciwutleniaczy. Substancje te neutralizują wolne rodniki, dzięki czemu wspomagają oczyszczanie organizmu z metali ciężkich i toksyn oraz spowalniają procesy starzenia. Polifenole zawarte w czystku pełnią funkcję naturalnego antybiotyku i mają działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Czystek jest skuteczny w leczeniu zakażenia bakterią Helicobacter Pylori oraz dolegliwości żołądkowych i jelitowych. Wspomaga walkę z boreliozą.

Badania dowodzą też, że czystek zwalcza wirus opryszczki oraz paciorkowce odpowiedzialne za zapalenie ucha czy anginę.

Herbata z tego ziela z powodzeniem może być stosowana przez alergików, gdyż działa antyhistaminowo czyli blokuje reakcję uczuleniową. Regularne picie naparu zmniejsza też stany zapalne skóry oraz leczy trądzik.

Jak widać, czystek ma wiele prozdrowotnych właściwości. Ten naturalny środek nie posiada sutków ubocznych, dlatego można stosować go bez ryzyka jako wspomaganie tradycyjnego leczenia.

Źródło: https://www.czystekbio.pl

Dodaj komentarz