Osteoporoza: jakie czynniki mają wpływ na jej rozwój?

Zdrowe KościJest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla naszych kości, a jej postęp w coraz większym stopniu ogranicza naszą samodzielność. Osteoporoza to choroba, której ignorować nie można. Choć nasza wiedza na jej temat jest coraz szersza, wciąż możemy tylko powstrzymywać jej rozwój i łagodzić dolegliwości związane z chorobą. Ponieważ osteoporoza jest chorobą o charakterze przewlekłym, bardzo ważna staje się w jej przypadku profilaktyka. Jak można chronić swe kości? Jakich czynników lepiej unikać i kto powinien więcej uwagi poświęcać swemu zdrowiu?

Osteoporoza jest chorobą, w przypadku której ofiarami najczęściej okazują się kobiety w okresie menopauzy. W ich sytuacji czynnikami mającymi największy wpływ na rozwój choroby są zmiany hormonalne oraz wiek. Błędem jest jednak twierdzenie, że tylko kobiety w okresie przekwitania mogą mieć problemy z osteoporozą. Ta choroba może też dotknąć młode osoby, a problemy związane z utratą masy kostnej stają się też coraz częstszą dolegliwością w męskim świecie. Profilaktyka staje się zatem ważna dla każdego, kto chce dłużej cieszyć się dobrą formą i fizyczną sprawnością. Co zrobić, by zminimalizować ryzyko zachorowania?

Błędy żywieniowe są jednym z głównych czynników, które wpływają na stan naszych kości. Dieta, w której wapń i witamina D pojawiają się zbyt rzadko, to jeden z poważniejszych problemów. Urozmaicona dieta to podstawa dla każdego z nas, a produkty mleczne powinny w niej zajmować ważne miejsce. Drugim problemem związanym z osteoporozą jest brak ruchu. Dziś siedzący tryb życia staje się zjawiskiem powszechnym, a to oznacza jedno – nasilenie się problemów związanych z utratą masy kostnej. Warto zatem znaleźć trochę czasu na codzienną gimnastykę lub zwykły spacer. Odrobina ruchu nie tylko poprawi nam nastrój, ale pomoże nam wzmacniać kości, którym zagraża osteoporoza. Profilaktyka w przypadku osteoporozy uwzględnia też takie kwestie, jak nadmiar kawy oraz palenie papierosów. Wiadomo, że te czynniki również mogą sprzyjać osłabieniu kości, zatem ograniczenie lub rezygnacja z nich jest rozsądnym posunięciem.

Dodaj komentarz